Licensed to Eastern Washington University
                                       HY-TEK's Meet Manager 5/30/2010 02:03 PM
      2010 WIAA 1B, 2B, 1A Track & Field Champ. - 5/28/2010 to 5/29/2010       
                 Pres. by Dairy Farmers of Wash. & Les Schwab                  
                 Eastern Washington University - Cheney, Wash.                 
                                    Results                                    
 
Girls 100 Meter Dash 1B
=====================================================================
    National:   11.14  1992        Marion Jones, Thousand Oaks (Calif.)        
        WIAA: ! 11.36  1992        Danielle Marshall, Lake Washington          
     1B Meet: # 12.74  2008        Myisha Valentine, North Sound Chr.          
    2009 1st:   13.54              Anna Schmid, Trout Lake/Glen.               
    2009 2nd:   13.80              Lacie Johnson, North Sound                  
    2009 3rd:   13.82              Brandy Johnson, Columbia (Hunt.)            
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
Finals
  1   419 Kassie Guglielmino   9 Northport                13.21  -4.7 
  2   362 Anna Hausler         9 Mt. Rainier Luth         13.86  -4.7 
  3   572 Katie Yarnell       12 Trout Lake/Glen.         13.96  -4.7 
  4   116 Elizabeth Larrew     9 Columbia (Hunt.)         14.18  -4.7 
  5   159 Electra Korn        11 Eastside Prep            14.39  -4.7 
  6   366 Brilynn Schenk      11 Mt. Rainier Luth         14.43  -4.7 
  7   519 Edrienne Chan        9 Seton Catholic           14.61  -4.7 
  8   237 McKenna Christian    9 King's Way               15.03  -4.7 
 
Girls 200 Meter Dash 1B
=====================================================================
    National:   22.52  2003        Allyson Felix, Los Angeles (Calif.)         
        WIAA: ! 23.39  1982        Donna Dennis, Clover Park                   
     1B Meet: # 25.98  2008        Myisha Valentine, North Sound Chr.          
    2009 1st:   27.45              Anna Schmid, Trout Lake/Glen.               
    2009 2nd:   27.68              Lacie Johnson, North Sound                  
    2009 3rd:   27.78              Liz Vogt, Trout Lake/Glenwood               
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1   419 Kassie Guglielmino   9 Northport                26.96  -3.6 
  2   472 Jamie Bruno         10 Pateros                  27.84  -3.6 
  3   159 Electra Korn        11 Eastside Prep            28.42  -3.6 
  4   320 Katie Ogston         9 Lopez                    28.93  -3.6 
  5   116 Elizabeth Larrew     9 Columbia (Hunt.)         29.09  -3.6 
  6   362 Anna Hausler         9 Mt. Rainier Luth         29.20  -3.6 
  7   241 Tayler Nein          9 King's Way               31.53  -3.6 
  8   330 Fayrene Arrington   10 Mary Knight              32.19  -3.6 
 
Girls 400 Meter Dash 1B
================================================================
    National:     50.74  2000        Monique Henderson, San Diego  (Calif.)    
        WIAA: !   51.45  1981        Ericka Harris, Gig Harbor                 
     1B Meet: #   58.40  2008        Myisha Valentine, North Sound Chr.        
    2009 1st:   1:01.85              Liz Vogt, Trout Lake/Glen.                
    2009 2nd:   1:04.17              Lacie Johnson, North Sound                
    2009 3rd:   1:05.81              Caitlin Herdrick, Wilbur- Creston         
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   419 Kassie Guglielmino   9 Northport              1:01.30  
  2   572 Katie Yarnell       12 Trout Lake/Glen.       1:01.50  
  3   159 Electra Korn        11 Eastside Prep          1:02.90  
  4   418 Lynne Washio        12 North Sound            1:03.10  
  5   146 Noel Meyer          12 Curlew                 1:04.90  
  6   635 Jamie Cummins       10 Lopez                  1:06.30  
 
Girls 800 Meter Run 1B
================================================================
    National:   2:02.90  2008        Chanelle Price, Easton Area (Pa.)         
        WIAA: ! 2:03.73  2005        Becca Noble, Rogers (Spo.)                
     1B Meet: # 2:20.4h  2007        Neola Putnam, Trout Lake-Glenwood         
    2009 1st:   2:21.75              Neola Putnam, Trout Lake/Glen.            
    2009 2nd:   2:29.79              Lynn Washio, North Sound                  
    2009 3rd:   2:34.23              Alexis Fynboe, Mt. Rainier Luth.          
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   359 Alexis Fynboe       11 Mt. Rainier Luth       2:28.28  
  2   418 Lynne Washio        12 North Sound            2:28.84  
  3   146 Noel Meyer          12 Curlew                 2:30.28  
  4   365 BreAnna Romerdahl   10 Mt. Rainier Luth       2:32.28  
  5   571 Valerie Vogt         9 Trout Lake/Glen.       2:33.20  
  6   145 Kayla Engebretson   12 Curlew                 2:47.36  
  7   334 Emily Johnson       10 Mary Knight            2:56.20  
  8   333 Brittney Harris     12 Mary Knight            3:23.74  
 
Girls 1600 Meter Run 1B
================================================================
    National:   4:33.82  2008        Christine Babcock, Irvine (Calif.)        
        WIAA: ! 4:39.71  2005        Brie Felnagle, Bellarmine                 
     1B Meet: # 5:16.52  2008        Karissa Carlson, Pateros                  
    2009 1st:   5:26.73              Neola Putnam, Trout Lake/Glen.            
    2009 2nd:   5:27.94              Emily Paxson, Trout Lake/Glen.            
    2009 3rd:   5:35.94              Lynn Washio, North Sound Christian        
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   418 Lynne Washio        12 North Sound            5:36.62  
  2   365 BreAnna Romerdahl   10 Mt. Rainier Luth       5:37.33  
  3   571 Valerie Vogt         9 Trout Lake/Glen.       5:37.74  
  4   146 Noel Meyer          12 Curlew                 5:38.06  
  5   359 Alexis Fynboe       11 Mt. Rainier Luth       5:38.09  
  6   147 Brittany Mumford     9 Curlew                 6:48.45  
  7   335 Kiah Lofgren         9 Mary Knight            7:17.35  
  8   333 Brittney Harris     12 Mary Knight            7:37.87  
 
Girls 3200 Meter Run 1B
================================================================
    National:    9:48.59  1996        Kim Mortensen, Thousand Oaks (Calif.)    
        WIAA: ! 10:05.81  2006        Megan O'Reilly, Mount Spokane            
     1B Meet: # 11:57.42  2007        Emily Paxson, Trout Lake-Glenwood        
    2009 1st:   12:14.39              Emily Paxson, Trout Lake/Glen.           
    2009 2nd:   12:39.45              BreAnna Romerdahl, Mt. Rainier Luth.     
    2009 3rd:   13:01.06              Alexis Fynboe, Mt Rainier Luth.          
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   418 Lynne Washio        12 North Sound           12:23.95  
  2   571 Valerie Vogt         9 Trout Lake/Glen.      12:25.99  
  3   359 Alexis Fynboe       11 Mt. Rainier Luth      12:41.08  
  4   365 BreAnna Romerdahl   10 Mt. Rainier Luth      12:52.77  
  5   145 Kayla Engebretson   12 Curlew                15:09.09  
  6   147 Brittany Mumford     9 Curlew                16:07.24  
  7   335 Kiah Lofgren         9 Mary Knight           17:56.11  
 
Girls 100 Meter Hurdles 1B
=====================================================================
    National:   13.03  2007        Vashti Thomas, San Jose (Calif.)            
        WIAA: ! 13.39  2001        Ginnie Powell, Rainier Beach                
     1B Meet: # 15.40  2008        Kaprina Goodwin, Northport                  
    2009 1st:   17.08              Samantha Brewer, Klickitat                  
    2009 2nd:   17.79              Sarah Brady, Lummi                          
    2009 3rd:   17.93              Jewel Gamboa, Wilbur-Creston                
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1   262 Samantha Brewer     11 Klickitat                16.97  -3.2 
  2   621 Brianne Goodlake     9 Wilbur-Cres.             18.06  -3.2 
  3   635 Jamie Cummins       10 Lopez                    18.22  -3.2 
  4   416 Jenna Otis          11 North Sound              18.54  -3.2 
  5   620 Jewel Gamboa        12 Wilbur-Cres.             18.66  -3.2 
  6   367 Rachel Siltman       9 Mt. Rainier Luth         19.17  -3.2 
  7   236 Kalie Burton         9 King's Way               21.55  -3.2 
  8   241 Tayler Nein          9 King's Way               22.98  -3.2 
 
Girls 300 Meter Hurdles 1B
===================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
    National:   39.98  2001        Lashinda Demus, Long Beach (Calif.)         
        WIAA: ! 42.12  2000        Ginnie Powell, Rainier Beach                
     1B Meet: # 46.00  2008        Kaprina Goodwin, Northport                  
    2009 1st:   48.30              Anna Schmid, Trout Lake/Glen.               
    2009 2nd:   50.08              Jamie Bruno, Pateros                        
    2009 3rd:   50.89              Jewel Gamboa, Wilbur-Creston                
    Name                    Year School                 Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1   570 Liz Vogt            11 Trout Lake/Glen.         49.66Q  2 
  2   472 Jamie Bruno         10 Pateros                  49.98Q  1 
  3   620 Jewel Gamboa        12 Wilbur-Cres.             51.60Q  1 
  4   137 Anne Grover         11 Crescent                 53.37Q  2 
  5   367 Rachel Siltman       9 Mt. Rainier Luth         53.81Q  1 
  6   621 Brianne Goodlake     9 Wilbur-Cres.             54.15Q  2 
  7   416 Jenna Otis          11 North Sound              55.42q  1 
  8   628 Erin Anderson        9 Wishkah Valley           59.34q  2 
  9   238 Callie Crawford      9 King's Way             1:00.11   1 
 
Girls 300 Meter Hurdles 1B
================================================================
    National:   39.98  2001        Lashinda Demus, Long Beach (Calif.)         
        WIAA: ! 42.12  2000        Ginnie Powell, Rainier Beach                
     1B Meet: # 46.00  2008        Kaprina Goodwin, Northport                  
    2009 1st:   48.30              Anna Schmid, Trout Lake/Glen.               
    2009 2nd:   50.08              Jamie Bruno, Pateros                        
    2009 3rd:   50.89              Jewel Gamboa, Wilbur-Creston                
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
Finals
  1   570 Liz Vogt            11 Trout Lake/Glen.         47.73  
  2   472 Jamie Bruno         10 Pateros                  48.61  
  3   367 Rachel Siltman       9 Mt. Rainier Luth         51.46  
  4   620 Jewel Gamboa        12 Wilbur-Cres.             51.62  
  5   137 Anne Grover         11 Crescent                 52.09  
  6   416 Jenna Otis          11 North Sound              53.57  
  7   621 Brianne Goodlake     9 Wilbur-Cres.             55.39  
  8   628 Erin Anderson        9 Wishkah Valley         1:00.76  
 
Girls 4x100 Meter Relay 1B
===================================================================
8 Advance:  Top 3 Each Heat plus Next 2 Best Times
    National:   44.50  2004        Long Beach Poly (Calif.)                    
        WIAA: ! 47.05  1983        Garfield                                    
     1B Meet: # 53.56  2009        Columbia (Hunters)                          
    2009 1st:   53.56              Columbia (Hunters)                          
    2009 2nd:   54.60              North Side Christian                        
    2009 3rd:   55.02              Grace Academy                               
    School                                              Prelims  H#
===================================================================
Preliminaries
  1 Trout Lake/Glenwood                                   53.71Q  1 
     1) 568 Anna Nakae 11               2) 574 Amanda Zoller 10           
     3) 575 Mckenzie Zoller 12          4) 572 Katie Yarnell 12           
  2 Columbia (Hunters)                                    53.92Q  2 
     1) 114 Erin Dashiell 12            2) 119 Salena Osborn 12           
     3) 117 JulieAnn Larrew 11          4) 116 Elizabeth Larrew 9         
  3 Grace Academy                                         54.18Q  1 
     1) 201 Katie Mittelstaedt 12       2) 199 Sydney Holt 10             
     3) 200 Amanda Lyons 12             4) 203 Sarah Wennersten 12        
  4 Lopez                                                 54.44Q  2 
     1) 320 Katie Ogston 9              2) 322 Laura Strom 12             
     3) 318 Eryn Dye 9                  4) 323 Erin Wilbur 11             
  5 Mount Rainier Lutheran                                54.72Q  2 
     1) 366 Brilynn Schenk 11           2) 360 Veronica Gamble 9          
     3) 368 Liesl Sund 11               4) 362 Anna Hausler 9             
  6 Wilbur-Creston                                        55.18Q  1 
     1) 621 Brianne Goodlake 9          2) 620 Jewel Gamboa 12            
     3) 636 Allison Reed 11             4) 622 Caitlin Herdrick 12        
  7 Bickleton                                             55.15q  2 
     1) 37 Jenna Mount 11               2) 35 Haley Goodnight 9           
     3) 38 Jamie Venema 9               4) 33 Katelynn Clinton 11         
  8 King's Way                                            55.87q  2 
     1) 240 Danielle Kaopuiki 11        2) 236 Kalie Burton 9             
     3) 241 Tayler Nein 9               4) 237 McKenna Christian 9        
  9 Seton Catholic                                        58.03   1 
     1) 522 Camille LeMew 9             2) 521 Meagan Grant 9             
     3) 520 Cheyenne Cunning 9          4) 519 Edrienne Chan 9            
 
Girls 4x100 Meter Relay 1B
================================================================
    National:   44.50  2004        Long Beach Poly (Calif.)                    
        WIAA: ! 47.05  1983        Garfield                                    
     1B Meet: # 53.56  2009        Columbia (Hunters)                          
    2009 1st:   53.56              Columbia (Hunters)                          
    2009 2nd:   54.60              North Side Christian                        
    2009 3rd:   55.02              Grace Academy                               
    School                                               Finals 
================================================================
Finals
  1 Trout Lake/Glenwood                                   53.76  
     1) 568 Anna Nakae 11               2) 574 Amanda Zoller 10           
     3) 575 Mckenzie Zoller 12          4) 572 Katie Yarnell 12           
  2 Columbia (Hunters)                                    54.23  
     1) 114 Erin Dashiell 12            2) 119 Salena Osborn 12           
     3) 117 JulieAnn Larrew 11          4) 116 Elizabeth Larrew 9         
  3 Lopez                                                 54.38  
     1) 320 Katie Ogston 9              2) 322 Laura Strom 12             
     3) 318 Eryn Dye 9                  4) 323 Erin Wilbur 11             
  4 Mount Rainier Lutheran                                54.44  
     1) 366 Brilynn Schenk 11           2) 360 Veronica Gamble 9          
     3) 368 Liesl Sund 11               4) 362 Anna Hausler 9             
  5 Grace Academy                                         54.57  
     1) 201 Katie Mittelstaedt 12       2) 199 Sydney Holt 10             
     3) 200 Amanda Lyons 12             4) 203 Sarah Wennersten 12        
  6 Bickleton                                             55.45  
     1) 37 Jenna Mount 11               2) 35 Haley Goodnight 9           
     3) 38 Jamie Venema 9               4) 33 Katelynn Clinton 11         
  7 Wilbur-Creston                                        55.47  
     1) 621 Brianne Goodlake 9          2) 620 Jewel Gamboa 12            
     3) 636 Allison Reed 11             4) 622 Caitlin Herdrick 12        
  8 King's Way                                            56.61  
     1) 240 Danielle Kaopuiki 11        2) 236 Kalie Burton 9             
     3) 241 Tayler Nein 9               4) 237 McKenna Christian 9        
 
Girls 4x200 Meter Relay 1B
================================================================
    National:   1:33.87  2004        Long Beach Poly (Calif.)                  
        WIAA: ! 1:39.12  1983        Garfield                                  
     1B Meet: # 1:47.26  2007        Pateros                                   
    2009 1st:   1:54.40              North Sound Christian                     
    2009 2nd:   1:58.21              Grace Academy                             
    2009 3rd:   1:58.30              Trout Lake/Glenwood                       
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Lopez                                               1:54.34  
     1) 635 Jamie Cummins 10            2) 320 Katie Ogston 9             
     3) 322 Laura Strom 12              4) 318 Eryn Dye 9                 
  2 Mount Rainier Lutheran                              1:54.61  
     1) 362 Anna Hausler 9              2) 361 Carissa Harris 11          
     3) 360 Veronica Gamble 9           4) 366 Brilynn Schenk 11          
  3 Grace Academy                                       1:54.90  
     1) 201 Katie Mittelstaedt 12       2) 199 Sydney Holt 10             
     3) 200 Amanda Lyons 12             4) 203 Sarah Wennersten 12        
  4 Trout Lake/Glenwood                                 1:55.68  
     1) 572 Katie Yarnell 12            2) 574 Amanda Zoller 10           
     3) 569 Amy Underwood 9             4) 575 Mckenzie Zoller 12         
  5 Columbia (Hunters)                                  1:57.36  
     1) 114 Erin Dashiell 12            2) 118 Lindsay Loe 10             
     3) 119 Salena Osborn 12            4) 117 JulieAnn Larrew 11         
  6 Wilbur-Creston                                      1:57.50  
     1) 621 Brianne Goodlake 9          2) 620 Jewel Gamboa 12            
     3) 636 Allison Reed 11             4) 622 Caitlin Herdrick 12        
  7 Mary Knight                                         2:18.90  
     1) 334 Emily Johnson 10            2) 331 Linda Cook 10              
     3) 333 Brittney Harris 12          4) 330 Fayrene Arrington 10       
  8 Wishkah Valley                                      2:23.26  
     1) 628 Erin Anderson 9             2) 627 Alyssa Acosta 12           
     3) 629 Clare Bowers 12             4) 630 Brittany Lovell 12         
 
Girls 4x400 Meter Relay 1B
================================================================
    National:   3:35.49  2004        Long Beach Poly (Calif.)                  
        WIAA: ! 3:51.70  1983        Lincoln                                   
     1B Meet: # 4:12.01  2009        Trout Lake-Glenwood                       
    2009 1st:   4:12.01              Trout Lake/Glenwood                       
    2009 2nd:   4:27.54              Cusick                                    
    2009 3rd:   4:34.00              Lopez                                     
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Trout Lake/Glenwood                                 4:21.81  
     1) 568 Anna Nakae 11               2) 574 Amanda Zoller 10           
     3) 569 Amy Underwood 9             4) 570 Liz Vogt 11                
  2 Mount Rainier Lutheran                              4:30.84  
     1) 366 Brilynn Schenk 11           2) 365 BreAnna Romerdahl 10       
     3) 367 Rachel Siltman 9            4) 359 Alexis Fynboe 11           
  3 Lopez                                               4:32.90  
     1) 323 Erin Wilbur 11              2) 635 Jamie Cummins 10           
     3) 317 Lyra Dalton 12              4) 319 Clara Ewert 9              
  4 Crescent                                            4:37.15  
     1) 137 Anne Grover 11              2) 134 Kellie Belford 9           
     3) 136 Dakota Coffey 12            4) 135 Cayla Cariker 11           
  5 Curlew                                              4:39.19  
     1) 148 Natalie Wilson 10           2) 144 Sabrina Charlson 12        
     3) 145 Kayla Engebretson 12        4) 146 Noel Meyer 12              
  6 Wilbur-Creston                                      5:08.09  
     1) 618 Maggie Douglas 9            2) 624 Katelyn Wyborney 12        
     3) 617 Haley Bodeau 9              4) 622 Caitlin Herdrick 12        
  7 Mary Knight                                         5:43.49  
     1) 332 Ashley Culver 11            2) 334 Emily Johnson 10           
     3) 331 Linda Cook 10               4) 335 Kiah Lofgren 9             
 
Girls High Jump 1B
================================================================
 Top three finishers tie meet record
    National:    6-03  1992        Amy Acuff, Corpus Christi (Texas)           
        WIAA: !  6-02  1981        Mary Moore, Issaquah                        
     1B Meet: #  5-02  2008        Laura Strom, Lopez Island                   
    2009 1st:    4-11              Laura Storm, Lopez                          
    2009 2nd:    4-11              Lyra Dalton, Lopez                          
    2009 3rd:    4-09              Samantha Brewer, Klickitat                  
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   322 Laura Strom         12 Lopez                  5-02.00# 
  2   317 Lyra Dalton         12 Lopez                 J5-02.00# 
  3   262 Samantha Brewer     11 Klickitat             J5-02.00# 
  4   118 Lindsay Loe         10 Columbia (Hunt.)       5-00.00  
  5   415 Jess Castor         10 North Sound            4-10.00  
  5   445 Jessica Heimbigner  12 Odessa                 4-10.00  
  7   239 Carina Hall         11 King's Way             4-02.00  
 --   240 Danielle Kaopuiki   11 King's Way                  NH  
 
Girls Pole Vault 1B
================================================================
    National:   14-01  2007        Tori Anthony, Palo Alto (Calif.)            
        WIAA: ! 12-10  2002        Stevie Marshalek, Kentlake                  
     1B Meet: #  9-06  2008        Kindra VanLaar, Trout Lake-Glenwood         
    2009 1st:    9-00              McKenzie Zoller, Trout Lake/Glen.           
    2009 2nd:    9-00              Star Kibby, Bickleton                       
    2009 3rd:    6-06              Jenna Otis, North Sound Christian           
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   575 Mckenzie Zoller     12 Trout Lake/Glen.       9-00.00  
  2   361 Carissa Harris      11 Mt. Rainier Luth       8-06.00  
  3   573 Krissy Yarnell      11 Trout Lake/Glen.      J8-06.00  
  4   572 Katie Yarnell       12 Trout Lake/Glen.       8-00.00  
  5   417 Tori Speck          12 North Sound            6-00.00  
 
Girls Long Jump 1B
=====================================================================
    National:   22-01.75  1976        Kathy McMillan, Raeford (N.C.)           
        WIAA: !    21-03  1975        Sherron Walker, Everett                  
     1B Meet: #    17-00  2007        Kaprina Goodwin, Northport               
    2009 1st:   15-10.75              Samantha Brewer, Klickitat               
    2009 2nd:   15-05.50              Liz Vogt, Trout Lake/Glen.               
    2009 3rd:   14-11.25              Stephanie Wilson, Odessa                 
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1   317 Lyra Dalton         12 Lopez                 16-00.25   3.1 
  2   262 Samantha Brewer     11 Klickitat             15-07.25   2.1 
  3   570 Liz Vogt            11 Trout Lake/Glen.     J15-07.25   1.7 
  4   116 Elizabeth Larrew     9 Columbia (Hunt.)      15-04.50   1.2 
  5   416 Jenna Otis          11 North Sound           15-03.00   1.6 
  6   401 Courtney Winck      10 Neah Bay              15-01.00   1.3 
  7   118 Lindsay Loe         10 Columbia (Hunt.)      14-08.25   1.5 
  8   237 McKenna Christian    9 King's Way            14-06.25   2.5 
  9   240 Danielle Kaopuiki   11 King's Way            13-10.00   1.0 
 
Girls Triple Jump 1B
=====================================================================
    National:   44-02.25  2001        Ychlindria Spears, Luling (Texas)        
        WIAA: !    42-09  1995        LaShonda Christopher, River Ridge        
     1B Meet: # 35-05.75  2007        Kaprina Goodwin, Northport               
    2009 1st:   33-00.25              Samantha Brewer, Klickitat               
    2009 2nd:      33-00              Lyra Dalton, Lopez                       
    2009 3rd:      30-10              Stephanie Wilson, Odessa                 
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1   570 Liz Vogt            11 Trout Lake/Glen.      34-00.75  -0.6 
  2   317 Lyra Dalton         12 Lopez                 32-10.75  -1.8 
  3   118 Lindsay Loe         10 Columbia (Hunt.)      32-09.25  -1.5 
  4   202 Nieka Moss           9 Grace Academy         32-03.75  -2.1 
  5   262 Samantha Brewer     11 Klickitat             32-00.75  -1.0 
  6   415 Jess Castor         10 North Sound           30-02.00  -2.2 
  7   420 Shyanne Wilson      11 Northport             28-05.75  +0.0 
  8   628 Erin Anderson        9 Wishkah Valley        28-00.25  +0.0 
  9   330 Fayrene Arrington   10 Mary Knight           27-03.75  -1.0 
 
Girls Shot Put 1B
================================================================
    National:   54-10.75  2003        Michelle Carter, Red Oak (Texas)         
        WIAA: !    51-04  1971        Lynette Matthews, Shorecrest             
     1B Meet: # 36-11.50  2008        Clara Hull, Pateros                      
    2009 1st:   33-09.75              Andrea Heinen, Cusick                    
    2009 2nd:   31-09.25              Brandy Johnson, Columbia (Hunt.)         
    2009 3rd:   31-05.25              Zoe Lindner, Klichitat                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   149 Andrea Heinen       10 Cusick                35-01.25  
  2   369 Taylor Talcott      11 Mt. Rainier Luth      30-08.25  
  3   138 Kylie Mitts         12 Crescent              30-05.25  
  4   115 Kaitlin Jones        9 Columbia (Hunt.)      30-02.75  
  5   331 Linda Cook          10 Mary Knight           30-02.25  
  6   264 Charice McConville  10 Klickitat             29-03.25  
  7   321 Marina Steinbrueck  10 Lopez                 27-00.75  
  8   630 Brittany Lovell     12 Wishkah Valley        26-11.00  
 
Girls Discus Throw 1B
================================================================
 New 1B meet record, old record 100-0 by Charice
 McConville, Klickitat, 2009
    National:   190-03  2009        Ana Jelmini, Shafter (Calif.)              
        WIAA: ! 182-00  1998        Mandy Borschowa, Mount Si                  
     1B Meet: # 107-07  2007        Simhaykin Jack, Inchelium                  
    2009 1st:   100-00              Charice McConville, Klickitat              
    2009 2nd:    97-05              Katelynn Clinton, Bickleton                
    2009 3rd:    93-08              Sabrina Charlson, Curlew                   
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   149 Andrea Heinen       10 Cusick                  118-09# 
  2   264 Charice McConville  10 Klickitat               109-10# 
  3   369 Taylor Talcott      11 Mt. Rainier Luth        102-03  
  4   420 Shyanne Wilson      11 Northport                99-02  
  5    33 Katelynn Clinton    11 Bickleton                98-07  
  6   100 Kirstin Erickson    11 Clallam Bay              93-09  
  7   263 Zoe Lindner         12 Klickitat                92-07  
  8   138 Kylie Mitts         12 Crescent                 89-04  
  9   333 Brittney Harris     12 Mary Knight              86-01  
 10   630 Brittany Lovell     12 Wishkah Valley           79-03  
 
Girls Javelin Throw 1B
================================================================
    National:   172-08  2005        Rachel Yurkovich, Newberg (Ore.)           
        WIAA: ! 160-10  2007        Courtney Kirkwood, Othello                 
     1B Meet: # 130-00  2009        Kyla Frajman, Lummi                        
    2009 1st:   130-00              Kyla Frajman, Lummi                        
    2009 2nd:   118-03              Kylie Mitts, Crescent                      
    2009 3rd:   105-09              Zoe Linder, Klickitat                      
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1   138 Kylie Mitts         12 Crescent                132-11# 
  2   263 Zoe Lindner         12 Klickitat               120-03  
  3   149 Andrea Heinen       10 Cusick                  119-10  
  4   400 Rebecca Thompson    10 Neah Bay                108-02  
  5   363 Natalie Klein       12 Mt. Rainier Luth         98-09  
  6   630 Brittany Lovell     12 Wishkah Valley           95-02  
  7   119 Salena Osborn       12 Columbia (Hunt.)         94-03  
  8   520 Cheyenne Cunning     9 Seton Catholic           91-09  
View: Mobile | Desktop