Recap | Results

Licensed to South Plains Area Track Officials, Inc. - Contractor License
                                        HY-TEK's Meet Manager 5/5/2012 08:05 PM
              2012 Vandal Outdoor Jamboree - 5/4/2012 to 5/5/2012              
                                 Moscow, Idaho                                 
                                    Results                                    
 
Event 1  Men Hammer Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
Finals
  1 Rothwell, Kyle               Idaho                   58.03m     190-05 
      57.73m  FOUL  58.03m  FOUL  55.18m  FOUL
  2 Nielsen, Zach                Eastern Wash            54.92m     180-02 
      53.27m  54.03m  53.36m  54.92m  FOUL  54.50m
  3 Alanssim, Jamie              Eastern Wash            52.08m     170-10 
      FOUL  52.08m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  4 Shea, Keegan                 Whitworth               51.48m     168-11 
      51.48m  50.97m  49.63m  FOUL  49.09m  FOUL
  5 Buchanan, Jon                Eastern Wash            50.78m     166-07 
      49.65m  48.72m  50.78m  48.95m  49.83m  49.17m
  6 Aley, Richard                Whitworth               50.58m     165-11 
      43.85m  47.79m  50.58m  50.45m  49.38m  50.48m
  7 Charles, Joseph              Idaho                   46.97m     154-01 
      46.72m  46.97m  FOUL  FOUL  FOUL  45.97m
  8 Campbell, Chris              Unattached              46.56m     152-09 
      FOUL  46.56m  FOUL  PASS  PASS  PASS
  9 Trumbauer, Zach              Idaho                   46.32m     152-00 
      45.89m  46.13m  46.03m  FOUL  45.85m  46.32m
 10 Levkiv, Andrey               Idaho                   43.94m     144-02 
      FOUL  43.94m  FOUL          
 
Event 2  Women Hammer Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Midles, Gabby                Idaho                   54.14m     177-07 
      54.14m  54.12m  FOUL  53.12m  FOUL  53.51m
  2 Nutsch, Sarah                Idaho                   50.76m     166-06 
      50.76m  FOUL  49.99m  49.61m  48.16m  FOUL
  3 Stray, Jasmine               Eastern Wash            46.08m     151-02 
      46.08m  43.77m  44.73m  FOUL  43.94m  44.01m
  4 Meyers, Molly                Idaho                   41.79m     137-01 
      38.64m  39.36m  41.79m  40.09m  39.86m  39.96m
  5 Bingham, Mari                Eastern Wash            38.94m     127-09 
      FOUL  FOUL  37.56m  38.94m  FOUL  37.71m
  6 Keefe, Marissa               Eastern Wash            36.39m     119-05 
      36.39m  34.18m  36.20m  35.71m  32.66m  32.85m
  7 Wilfong, Alaena              Unattached              35.29m     115-09 
      33.67m  29.97m  FOUL  32.92m  35.29m  FOUL
 
Event 3  Men Javelin Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Marshall, Mike               Idaho                   70.26m     230-06 
      63.09m  63.71m  64.71m  66.55m  70.26m  67.01m
  2 Svazs, Ugis                  Idaho                   66.23m     217-03 
      61.81m  64.43m  FOUL  64.87m  66.23m  63.48m
  3 Ingman, Joseph               Whitworth               57.18m     187-07 
      53.62m  57.18m  FOUL  FOUL  51.40m  57.18m
  4 McCormack, John              Whitworth               55.83m     183-02 
      54.48m  54.05m  FOUL  55.83m  53.48m  FOUL
  5 Wright, Chase                Whitworth               52.21m     171-03 
      40.28m  51.31m  48.82m  52.21m  FOUL  51.79m
  6 Ingman, John                 Whitworth               50.31m     165-01 
      49.50m  47.72m  49.88m  50.31m  FOUL  47.57m
  7 Blaser, Andrew               Idaho                   40.95m     134-04 
      40.14m  40.95m  40.54m  FOUL  FOUL  32.84m
  8 Meyer, Jake                  Lewis-Clark             38.69m     126-11 
      38.69m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
 
Event 4  Women Javelin Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Adamko, Anna                 Washington S            44.85m     147-02 
      41.78m  41.75m  44.85m  38.51m  41.07m  39.71m
  2 Hocketstaller, Johanna       Idaho                   43.23m     141-10 
      FOUL  38.37m  FOUL  FOUL  FOUL  43.23m
  3 Ward, Celena                 Washington S            42.73m     140-02 
      41.63m  39.98m  42.30m  39.57m  41.65m  42.73m
  4 Rouse, Ellen                 Idaho                   42.08m     138-01 
      41.49m  40.96m  42.08m  41.25m  FOUL  39.58m
  5 Onosko, Jaclyn               Washington S            37.85m     124-02 
      FOUL  FOUL  FOUL  FOUL  37.85m  FOUL
  6 Walker, Taylor               Eastern Wash            33.21m     108-11 
      FOUL  FOUL  30.96m  33.21m  FOUL  FOUL
  7 Rogers, Brittney             Lewis-Clark             32.24m     105-09 
      26.22m  28.61m  30.74m  32.24m  31.05m  FOUL
  8 Keefe, Marissa               Eastern Wash            28.56m      93-08 
      25.85m  28.56m  24.87m  24.49m  FOUL  25.84m
  9 Eggert, Reba                 Idaho                   21.94m      72-00 
      FOUL  FOUL  FOUL  21.94m  FOUL  21.53m
 
Event 5  Men Discus Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Comito, Carter               Whitworth               56.44m     185-02 
      FOUL  55.57m  56.44m  FOUL  FOUL  55.40m
  2 Cunningham, Donavon          Idaho                   49.02m     160-10 
      48.18m  44.80m  FOUL  FOUL  49.02m  47.60m
  3 Charles, Joseph              Idaho                   47.20m     154-10 
      FOUL  47.20m  44.58m  FOUL  FOUL  43.58m
  4 Levkiv, Andrey               Idaho                   45.69m     149-11 
      45.68m  41.28m  FOUL  45.69m  41.89m  44.88m
  5 Rothwell, Kyle               Idaho                   45.08m     147-11 
      37.09m  42.62m  FOUL  FOUL  43.98m  45.08m
  6 Buchanan, Jon                Eastern Wash            43.53m     142-10 
      FOUL  42.37m  FOUL  42.81m  43.53m  42.59m
 
Event 6  Women Discus Throw
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Chaney, Erica                Unattached              50.62m     166-01 
      45.95m  49.15m  FOUL  FOUL  FOUL  50.62m
  2 Leonard, Kristine            Idaho                   47.83m     156-11 
      45.43m  47.83m  46.60m  47.15m  FOUL  44.06m
  3 Hocketstaller, Johanna       Idaho                   44.76m     146-10 
      41.45m  44.76m  43.42m  42.63m  FOUL  43.15m
  4 Bingham, Mari                Eastern Wash            44.67m     146-07 
      39.09m  42.09m  FOUL  FOUL  40.72m  44.67m
  5 Tauvela, Nia                 Unattached              43.02m     141-02 
      39.57m  38.41m  41.68m  43.02m  40.92m  FOUL
  6 Romey, Morgan                Unattached              40.14m     131-08 
      FOUL  40.14m  38.69m  37.78m  34.65m  FOUL
  7 Neuenschwander, Elke         Whitworth               39.50m     129-07 
      FOUL  36.29m  37.23m  39.50m  33.89m  37.28m
  8 Wilfong, Alaena              Unattached              33.17m     108-10 
      33.05m  32.92m  27.68m  FOUL  31.38m  33.17m
 
Event 7  Men Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Comito, Carter               Whitworth               16.70m   54-09.50 
      16.20m  FOUL  FOUL  16.32m  16.70m  FOUL
  2 Charles, Joseph              Idaho                   16.20m   53-01.75 
      15.89m  FOUL  15.85m  FOUL  16.20m  FOUL
  3 Levkiv, Andrey               Idaho                   15.86m   52-00.50 
      14.99m  FOUL  15.57m  15.57m  15.86m  FOUL
  4 Wardell, Matt                Unattached              15.49m   50-10.00 
      15.49m  15.12m  FOUL  FOUL  FOUL  FOUL
  5 Rothwell, Kyle               Idaho                   14.33m   47-00.25 
      FOUL  FOUL  14.33m  FOUL  FOUL  FOUL
  6 Wright, Samuel               Whitworth               14.30m   46-11.00 
      FOUL  13.78m  14.30m  14.13m  FOUL  FOUL
 
Event 8  Women Shot Put
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Chaney, Erica                Unattached              15.61m   51-02.75 
      FOUL  15.04m  15.29m  15.61m  15.26m  FOUL
  2 Leonard, Kristine            Idaho                   14.61m   47-11.25 
      14.26m  14.61m  14.54m  FOUL  FOUL  FOUL
  3 Romey, Morgan                Unattached              13.79m   45-03.00 
      12.69m  FOUL  13.79m  FOUL  13.68m  13.19m
  4 Barnett, Mary                Washington S            13.46m   44-02.00 
      FOUL  12.95m  FOUL  FOUL  12.91m  13.46m
  5 Meyers, Molly                Idaho                   12.77m   41-10.75 
      11.77m  11.88m  FOUL  11.73m  FOUL  12.77m
 
Event 9  Men Long Jump
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Lorentz, Jason               Idaho                    6.81m   2.0  22-04.25 
     FOUL      6.81m(2.0) FOUL      FOUL      6.58m(2.8) FOUL     
  2 Hoff, Jonathan               Whitworth                6.70m   2.8  21-11.75 
     FOUL      6.48m(2.0) FOUL      6.60m(2.0) FOUL      6.70m(2.8)
  3 Benedictus, PJ               Washington S             6.48m   2.0  21-03.25 
     6.20m(2.0) FOUL      FOUL      6.48m(2.0) FOUL      FOUL     
 
Event 10  Women Long Jump
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Timmers, Zoe                 Unattached               5.11m   NWI  16-09.25 
     FOUL      4.99m(2.0) 4.90m(2.0) FOUL      5.04m(2.8) 5.11m(NWI)
 -- Covington, Alyssa            Idaho                     FOUL                 
     FOUL      FOUL      FOUL      FOUL      FOUL      FOUL     
 
Event 11  Men Triple Jump
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Scott-Ellis, Stephan         Washington S            15.45m   2.6  50-08.25 
     13.62m(1.8) 14.20m(2.0) 14.57m(2.0) 15.23m(2.0) 15.45m(2.6) PASS     
  2 Jones, Rendel                Idaho                   13.95m   2.0  45-09.25 
     13.44m(2.0) 13.52m(2.0) FOUL      13.95m(2.0) 13.65m(1.8) 13.60m(2.4)
  3 Winant, Shannon              Whitworth               13.25m   1.5  43-05.75 
     FOUL      13.25m(1.5) FOUL      FOUL      13.20m(2.2) FOUL     
 
Event 12  Women Triple Jump
===============================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind          
===============================================================================
  1 Johnson, Lauran              Washington S            12.26m   3.0  40-02.75 
     FOUL      11.93m(2.5) 12.26m(3.0) FOUL      11.53m(3.0) 12.26m(3.0)
  2 Warren, Kayla                Washington S            11.86m   3.2  38-11.00 
     FOUL      FOUL      FOUL      FOUL      11.86m(3.2) FOUL     
 
Event 14  Men High Jump
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 VanZanten, Ross              Washington S             2.06m    6-09.00 
     1.86 1.91 1.96 2.01 2.06 2.11 
        P    P    O   XO  XXO  XXX 
  1 Swartz, Shawn                Washington S             2.06m    6-09.00 
     1.86 1.91 1.96 2.01 2.06 2.11 
        P    P    P   XO  XXO  XXX 
  3 Bennett, Tyler               Idaho                    1.86m    6-01.25 
     1.86 1.91 
        O  XXX 
  4 Schultz, Grant               Washington S            J1.86m    6-01.25 
     1.86 1.91 
      XXO  XXX 
 
Event 15  Men Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Watts, Dylan                 Idaho                    4.92m   16-01.75 
     4.47 4.62 4.77 4.92 5.02 
        P    P    O    O  XXX 
  2 Sullivan, Matt               Idaho                   J4.92m   16-01.75 
     4.47 4.62 4.77 4.92 5.02 
        P    P    O   XO  XXX 
  3 Brenteson, John              Washington S             4.77m   15-07.75 
     4.47 4.62 4.77 4.92 
        P    P    O  XXX 
  4 Blaser, Andrew               Idaho                   J4.77m   15-07.75 
     4.47 4.62 4.77 4.92 
        P    O  XXO  XXX 
  5 Stearns, Nick                Eastern Wash             4.62m   15-01.75 
     4.47 4.62 4.77 
        O  XXO   XX 
 
Event 16  Women Pole Vault
==========================================================================
    Name                    Year School                  Finals           
==========================================================================
  1 Marovic, Ksenija             Washington S             3.73m   12-02.75 
     2.98 3.13 3.28 3.43 3.58 3.73 3.88 
        P    P    P    O   XO    O  XXX 
  2 Taylor, Robin                Eastern Wash             3.58m   11-09.00 
     2.98 3.13 3.28 3.43 3.58 3.73 
        P    P    P    P    O  XXX 
  3 Hall, Chloe                  Unattached               3.43m   11-03.00 
     2.98 3.13 3.28 3.43 3.58 
        P    P  XXO    O  XXX 
  4 Troyer, Amber                Eastern Wash             3.28m   10-09.00 
     2.98 3.13 3.28 3.43 
        P    O    O  XXX 
  5 Andrada, Samantha            Washington S            J3.28m   10-09.00 
     2.98 3.13 3.28 3.43 
        P    O   XO  XXX 
  6 Dunning, Morgan              Idaho                   J3.28m   10-09.00 
     2.98 3.13 3.28 3.43 
        P    O  XXO  XXX 
 -- Monterola, Keisa             Eastern Wash                NH            
     2.98 3.13 3.28 3.43 3.58 3.73 3.88 4.03 
        P    P    P    P    P    P    P  XXX 
 -- Bueno, Kelsey                Washington S                NH            
     2.98 3.13 3.28 3.43 3.58 
        P    P    P    P  XXX 
 -- Hemenway, Sara               Idaho                       NH            
     2.98 
      XXX 
 
Event 17  Men 3000 Meter Steeplechase
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Fall, Nathan                 Eastern Wash          10:17.39  
 
Event 20  Women 4x100 Meter Relay
================================================================
    School                                               Finals 
================================================================
  1 Idaho  'A'                                            48.50  
     1) Blackwood, Mercedes             2) Cooper, Allee                  
     3) Goode, Emma                     4) Jacka, Kelly                   
 
Event 22  Women 1500 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Mahoney, Katie               Unattached             4:55.92  
  2 Klettke, Kelsey              Lewis-Clark            4:57.21  
  3 Johnson, Jessi               Eastern Wash           5:21.53  
  4 Moon, Danielle               Eastern Wash           5:28.39  
  5 Brewington, Lauren           Eastern Wash           5:31.10  
 
Event 23  Men 110 Meter Hurdles
=====================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Blaser, Andrew               Idaho                    14.19   3.5 
  2 Gerling, Garrett             Washington S             14.82   3.5 
  3 Villines, Jesse              Idaho                    15.43   3.5 
  4 Stearns, Nick                Eastern Wash             15.88   3.5 
 
Event 24  Women 100 Meter Hurdles
=====================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Whyte, Angela                Vandal TC                12.84   4.0 
  2 Gordon, Christie             Unattached               13.29   4.0 
  3 Ankton, Falesha              Unattached               13.41   4.0 
  4 Clem, Morgan                 Washington S             14.37   4.0 
  5 Rowland, Cait                Idaho                    14.74   4.0 
  6 Eggert, Reba                 Idaho                    17.92   4.0 
 
Event 25  Men 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Green, Collin                Eastern Wash             50.65  
  2 Tylor, Kyle                  Idaho                    51.46  
  3 Meinburg, Spencer            Idaho                    52.18  
 
Event 26  Women 400 Meter Dash
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 DeHart, Holly                Washington S             59.14  
  2 Downey, Kelly                Eastern Wash           1:03.25  
 
Event 27  Men 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Michener, Sam                Vandal TC                10.90   2.5 
  2 Villines, Jesse              Idaho                    11.61   2.5 
 
Event 28  Women 100 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Robinson, Cindy              Washington S             11.77   4.0 
  2 James, Chanel                Washington S             11.86   4.0 
  3 Cooper, Allee                Idaho                    12.32   4.0 
  4 Watley, Briauna              Washington S             12.39   4.0 
  5 Blackwood, Mercedes          Idaho                    12.40   4.0 
  6 Williams, Ariel              Unattached               14.63   4.0 
 
Event 29  Men 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Smith, Nick                  Washington S           1:56.89  
  2 Dalton, Josh                 Unattached             1:57.03  
  3 Pettit, Tim                  Eastern Wash           1:59.29  
  4 Olivas, Quin                 Eastern Wash           2:00.56  
  5 Turpen, Cayle                Idaho                  2:01.51  
  6 Geiger, Markus               Idaho                  2:01.75  
  7 Robinson, Matt               Idaho                  2:08.58  
 
Event 30  Women 800 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Schaffer, Lauren             Unattached             2:18.65  
  2 Mahoney, Katie               Unattached             2:25.18  
  3 Gladfelter, Jamie            Eastern Wash           2:43.35  
 
Event 31  Men 400 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Blackwell, Armon             Eastern Wash             55.55  
  2 Bunch, Adam                  Idaho                    58.01  
  3 Blount, Andrew               Eastern Wash             59.47  
  4 Villines, Jesse              Idaho                    59.85  
 
Event 32  Women 400 Meter Hurdles
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 Allen, Erin                  Washington S           1:03.75  
  2 Sanford, Martha              Eastern Wash           1:07.83  
  3 Rowland, Cait                Idaho                  1:09.07  
  4 Bravo-Flores, Katherine      Eastern Wash           1:09.14  
 
Event 33  Men 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Blanshan, Brett              Washington S             21.60   2.2 
  2 Ayesu-Attah, Ben             Idaho                    22.07   2.2 
  3 Michener, Sam                Vandal TC                24.46   2.2 
 
Event 34  Women 200 Meter Dash
=====================================================================
    Name                    Year School                  Finals  Wind
=====================================================================
  1 Whyte, Angela                Vandal TC                23.95   3.6 
  2 James, Chanel                Washington S             24.48   3.6 
  3 Watley, Briauna              Washington S             24.96   3.6 
  4 Goode, Emma                  Idaho                    25.18   3.6 
  5 Williams, Bri                Unattached               29.01   3.6 
 
Event 36  Women 5000 Meter Run
================================================================
    Name                    Year School                  Finals 
================================================================
  1 MacPherson, Ailene           Idaho                 20:10.02  
  2 Thomas, Cortney              Unattached            20:35.78  
  3 Green, Amber                 Unattached            20:51.33  
View: Mobile | Desktop